Wat zijn goederen?
De definitie van ‘goederen’ is niet in het Verdrag vastgelegd. Daardoor is het lastig te bepalen wat precies onder het vrij verkeer van goederen valt. In de
Italiaanse kunstzaak bestempelde het Hof ‘goederen’ als ‘waren die op geld waardeerbaar zijn en als zodanig het voorwerp van handelstransacties kunnen vormen’. Men kan hierbij bijvoorbeeld denken aan levensmiddelen, geneesmiddelen, voertuigen, kleding, culturele goederen e.d.
In de
Waalse afvalstoffenzaak ging het om de vraag of afvalstoffen kunnen worden gezien als goederen in de zin van het Verdrag. In deze zaak verbood een regio in België de verwijdering of opslag van afval van andere lidstaten met het argument dat afval geen goed is tenzij het gerecycled kan worden. Het Hof besliste dat goederen geen positieve waarde hoeven te hebben. In casu hadden de goederen in wezen een negatieve waarde, maar aangezien ze het voorwerp zijn van handelstransacties omdat afvalverwijderingsondernemingen worden betaald om dergelijk afval op te ruimen, vallen ze onder het vrije verkeer van goederen.